Dogville

Dogville

Gatunek: Dramat/Thriller
Produkcja Dania / Szwecja 2002
Reżyseria: Lars von Trier
Scenariusz: Lars von Trier
Zdjęcia Anthony Dod Mantle
Obsada: Nicole Kidman, Paul Bettany, Stellan Skarsgard, Lauren Bacall, Harriet Andersson, Philip Baker Hall
Premiera: 03 październik 2003
Strona Domowa http://www.tvropa.com/Dogville/index.html

Film bez scenografii? Dlaczego nie?

Totalna oszczędność środków wyrazu (gwoli wyjaśnienia: napis kredą na ziemi – pies, jest traktowany jako żywe stworzenie)
Twórca Lars von Trier lubi zaskakiwać i oburzać. Każdy jego film jest zrobiony w innej konwencji. Napisał słynny manifest kinematograficzny „Dogma”, który mówi m.in. o używaniu tylko naturalnego światła-filmy są niedoświetlone, naturalność i spontaniczność-kamera bez statywu, itp. Inne jego produkcje to m.in.: Idioci, Przełamując fale, Europa, Tańcząc w ciemności, Królestwo. Jest Duńczykiem i ten chłód skandynawski jest odczuwalny w każdym filmie.
Pewna młoda kobieta - Grace (Nicole Kidman) ucieka przed gangsterami-nie wiadomo jednak, dlaczego. Chroni się w malutkim miasteczku Dogville, do którego prowadzi tylko jedna ulica. Mieszkańcy życzliwie ją przyjmują, ale musi im stale pomagać, aby ci „zacni” ludzie ją ukrywali... Początkowo wszystko układa się bardzo dobrze. Grace zajmuje się opieką nad dziećmi, pieli okoliczne krzaki czy dotrzymuje towarzystwa choremu... Służy jak może, a mieszkańcy coraz bardziej wykorzystują jej sytuację. Mnożą się zarzuty pod jej adresem. Kobieta choć niewinna znosi wszelkie upokorzenia. Jednak wszystko ma swoje granice...
22:21 02 marzec 2004

/ Kasia /

OCENA [4+ /5 ]