Ostatni Samuraj

The Last Samurai

Gatunek: Akcja / Przygodowy
Produkcja USA 2003
Reżyseria: Edward Zwick
Scenariusz: Marshall Herskovitz, John Logan, Edward Zwick
Zdjęcia John Toll
Obsada: Tom Cruise, Billy Connolly, Tony Goldwyn, Timothy Spall, Masao Harada, Togo Igawa
Premiera: 30 styczeń 2004
Strona Domowa http://lastsamurai.warnerbros.com/html_index.php

XIX - wieczna Japonia...

... historia o tym, w jaki sposób odchodzą w zapomnienie dawne wartości...

Bohater wojny secesyjnej - kapitan Nathan Algren [świetna kreacja Toma Cruise ] poz jej zakończeniu nie bardzo potrafi się odnaleźć. Zarabia na życie rozmaitymi sposobami. Trafia mu się okazja wyjazdu do Japonii, gdzie ma szkolić armię cesarską do Walki ze "zbuntowanymi" samurajami, którzy sprzeciwiają się urbanizacji swojego kraju. Ich honor, odwaga oraz posłuszeństwo budzą u Nathana podziw i ciekawość.

Ohmura [Masao Harada] - pełnomocnik Cesarza w kontaktach z i pracodawca Algrena bardzo spieszy się z próbą eliminacji samurajow, w celu zagarnieci jaknajwiększych korzyści z intratnych kontraktów międzynarodowych. Przyśpiesza konfrontacje mimo braku gotowości armii do działania. Amerykański kapitan staje na jej czele, lecz wielokrotnie ranny wpada w ręce wroga...

Przywódca buntowników Katsumoto [Ken Watanabe], postanawia pozostawić go przy życiu, aby dowiedzieć się jaknajwięcej o swoim przeciwniku. Stopniowo Tom Cruise zaczyna rozumieć motywy jakimi się kierują jego dotychczasow wrogowie, zaczyna się uczyć ich języka, poznawać zwyczaje i staje się jednym z nich...

Oczywiście nie jest to film tylko o przygodach Amerykanina w Japonii. Jest to film o przyjaźni, odwadze, honorze i poświęceniu. Główny bohater przechodzi metamorfozę, z bezwzględnego żołnierza, walecznego i nie przywiązującego większej uwagi do celu i ceny walki, zmienia się w samuraja - dla którego kodeks Bushido to świętość. Staje się doskonałym wojownikiem, walczącym w imię zasad, sprawiedliwości i słusznych idei...Temat bardzo znany i wręcz oklepany - ale realizacja - doskonała.

Nie będę się rozpisywał, zwarta i wartka akcja, doskonała muzyka, świetne sceny batalistyczne, ciekawe przesłanie, imponujące zdjęcia oraz tematyka sprawiają, że jest to film, który po prostu należy obejrzeć. Maksymalna ocena bez żadnych wątpliwości.
0:19 14 luty 2004

/ Przemo' /

OCENA [5 /5 ]