Pasja

The Passion Of Christ

Gatunek: Dramat
Produkcja USA 2004
Reżyseria: Mel Gibson
Scenariusz: Mel Gibson, Benedict Fitzgerald
Zdjęcia Caleb Deschanel
Obsada: James Caviezel, Maia Morgenstern, Monica Bellucci, Rosalinda Celentano, Claudia Gerini, Hristo Shopov
Premiera: 05 marca 2004
Strona Domowa http://www.thepassionofthechrist.com/splash.htm

Oparty na bazie Nowego Testamentu..

... wiarygodny, aż do przesady.

Treścią filmu jest ostatnie 12 godzin życia Jezusa Chrystusa, od modlitwy w Ogrodzie Oliwnym, przez sąd Piłata i Drogę Krzyżową aż po śmierć na krzyżu. Częste retrospekcje przypominają o wcześniejszych wydarzeniach z życia Chrystusa, o jego dzieciństwie i dorastaniu w Galileii, jak również o naukach jakie głosił. Podczas męki Jezus jakby wspomina najważniejsze momenty swojej misji, ustanowienie przykazania miłości i sakramentu komunii świętej.

Tak wiele już napisano o tym filmie, że zaprawde powiadam Wam.. nic nowego nie wniose w tej kwestii... // Jak deklarują Polacy ok 92% z Nas jest ludźmi wierzącymi, więc tyleż samo zna historię Jezusa z Nazaretu, prowadzi to do tego, że film jest odtwórczy i w zasadzie nie wnosi nic nowego. Pamiętać należy jednak, że kino ogólnie jest naśladownictwem życia, więc także wiary i od dawien dawna powstawały tzw. filmy biblijne i powstawać będą nadal, być może teraz nawet ze zdwojoną częstotliwością. Co wyróznia ten film od jego poprzedników to napewno realizm i wyjątkowe potraktowanie tematu. Gibson, który zasponsorował całą produkcję z własnych pieniędzy [ 25 mln $ ] postanowił pokazać światu własną, jakże realną wizję historii Pana. Zrobił to na tyle umiejętnie, że film odniósł wielki sukces. Chwilami ociera się o naturalizm, może to budzić mieszane uczucia, lecz takie było i jest życie i chwała autorą, że postanowili właśnie tak je pokazać.

Smaczku i kolorytu nadaje fakt, że aktorzy używają autentycznego języka tamtych czasów: aramejskiego i po trosze łaciny. Całość zastała przyozdobiona w odpowiednią muzykę - John Debney, która wspaniale oddaję atmosferę wydarzeń.

Film ogólnie jest wstrząsający, drastyczny ... ale przez to właśnie jaki prawdziwy. Polecam - obejrzeć naprawdę warto bez względu na to czy ktoś wierzy, czy nie wierzy - że tak było...
10:57 02 kwietnia 2004

/ Przemo' /

OCENA [4 /5 ]