Bezdroża

Sideways

Gatunek: Komedia / Dramat
Produkcja USA 2004
Reżyseria: Alexander Payne
Scenariusz: Alexander Payne, Jim Taylor [na podstawie: powieści Rexa Picketta ]
Zdjęcia Phedon Papamichael
Obsada: Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen, Sandra Oh, Marylouise Burke
Premiera: 04 luty 2005
Czas Trwania: 123 min.
Strona Domowa http://www2.foxsearchlight.com/sideways/

Historia dwójki przyjaciół ... ...

... niespełnionego pisarza i podrzędnego aktora...

Miles (Paul Giamatti)- który jest 2 lata w depresji po rozwodzie postanawia zabrać przyjaciela - Jacka (Thomas Haden Church) na tygodniowy wypad poza miasto na prowincję. Ma to być ostatni tydzień wolności tego drugiego, gdyż zamierza on wziąść ślub w zbliżający się weekend. Obydwaj są swoimi kompletnymi przeciwieństwami: Jack - dziki, zwariowany bez zahamowań totalnie wyluzowany i Miles zamyślony niudacznik z duszą poety, nauczyciel angielskiego. Panowie, bo wiek chrystusowy już nieco za nimi, zapuszczają się w krainę kalifornijskich winnic, w okolice doliny Santa Ynez.

Początkowo film zapowiada się na nudnawą historyjkę z życia wziętą i okraszoną jedynie odrobiną humoru bardziej słownego niż nawet sytuacyjnego, lecz stopniowo akcja się rozwija i prowadzi do nie aż tak oczywistego zakończenia. Bardziej jest to jednak historia sfrustrowanego pisarza próbującego odnaleźć sens życia - za namową przyjaciela - pośród butelek z degustowanym winem niż zwariowana komedia o męskich ekscesach.

Nominowany do oskara - to już sporo świadczy, ale nie podzielam gustu AAF. Według mnie było wiele ciekawszych filmów zasługujących na to wyróżnienie - lecz nie mnie decydować.?! Film jednak godny uwagi i uważnego obejrzenia. Miał swoją premierę nieco ponad 2 tygodnie temu, lecz myślę, że jeśli kogoś zainteresuje historia to bez problemu znajdzie kino...
Ciekawsze opinie:

Ogladajac ten film na Camerimage obalalem z kumlem komandosa. Doskonale nam sie komponowal z przebiegajaca akcja.pojecam w ten sposob :)
~balder, 2005-02-07 23:07

to genialny film, doskonały, komedia i inteligentne kino dla myślących ludzi, pamiętacie Lovela ze "Skrzydeł"??? daje prawdziwy popis gry aktorskiej na najwyższym poziomie. Już dawno, żaden film nie zrobił na mnie takiego wrażenia i nie zapadł w pamięć tak mocno. POLECAM!!!
~medi, 2005-01-31 09:21

warto!
Szlam z mieszanymi uczuciami... nie zaluje, ze poszlam.. warto...
~mimmi, 2005-02-09 17:26

21:05 22 luty 2005

/ Przemo' /

OCENA [4+ /5 ]